Vytvořte si sami: Vodní svět na terase

21.06.2018

V těchto parných dnech každého napadne, že by se měl svlažit. Ideálně někde v dosahu a v nejlepším případě doma. Pokud disponujete terasou, nabízí se právě toto místo k umístění vodní plochy, kterou si v létě určitě užijete. Zahoďte obavy, že to nelze a přečtěte si, jak na to.

Vířivka nebo bazén

Máte dvě možnosti, co si lze na terasu vybrat. Záleží v prvé řadě na velikosti terasy a také její nosnosti. Pokud jde o terasu samonosnou nebo na pilířích, můžete na ní umístit bez obav nafukovací bazének. Máte-li malé děti, budou nadšeny. Bazén není jen kulatý, ale i obdélníkový či jiného tvaru, proto je jeho výběr snadnější. Vodu, ale musíte často měnit a i s krycí plachtou budete nejspíše zápolit. Voda se dá ošetřit chlorovou tabletou, kterou do bazénu jednoduše umístíte, a přikrýt ho lze nějakým igelitem. Čistota vody, ale i přes toto opatření díky absenci filtrace časem ztratí svoji kvalitu. Volný balkón umožňuje umístění jen menšího bazénu o malém objemu vody. Důležité je dodržovat tího 500kg na metr čtvereční - v napuštěném stavu bazénu. Pokud si nejste jisti nosností, zeptejte se raději statika.

Vířivka je o něco luxusnější věc. Je třeba však mít terasu alespoň na nosných zdech, jinak by hrozilo, že se propadnete o patro níže. Pokud máte rodinný dům s terasou přímo u domu vedoucí třeba po té do zahrádky, dejte si vířivku sem. Vířivku stačí jen napustit a filtrace už je zpravidla součástí vlastní výbavy.

Vířivka gumová nebo pevná

Vířivka může být nafukovací a po sezóně ji snadno sbalíte. Nafukovací je zároveň také lehčí než vířivka pevná. Pevná vířivka je trvalá a lze ji do terasy zabudovat nebo s ní rovnou při stavbě počítat a do povrchu zapustit. Pevnou vířivku na zimu zakryjete a vypustíte. Díky kvalitnímu víku a použitým materiálům - zpravidla je to tvrzený plast - vydrží i velké mrazy a špatné počasí. Pevná má filtraci, která zajistí kvalitní PH a dobrou vodu celou sezónu a to prakticky bez starostí.

Vířivka a její okolí

Ať už máte terasu kamennou nebo dřevěnou, určitě nezapomeňte vybavit okolí vířivky či bazénu. Důležitý je bazének na nohy, aby dovnitř nepřišla žádná nečistota. Samozřejmostí je relaxační zóna ve formě křesílek, lehátek nebo odpočívacích křesel. Záleží zde na vkusu každého z nás. Nesmíme zapomenout ani na slunečník nebo markýzu, která zabrání přímému slunečnímu záření na uživatele vířivky.

Na co myslet při pořizování:

• hmotnost samotné vířivky nebo bazénu nesmí přesáhnout 500kg/m2 v případě volného balkónu nebo terasy

• pro kolik lidí vířivka bude - prostor pro její umístění (kulatá, oválná)

• okolní místo - relax zóna, stín, květiny apod.

Zdroj fotografii: www.pixabay.com