Jak stínit v interiéru?

07.06.2018

 Slunce v letních dnech pálí a není jen příjemným společníkem, ale ohřívá i naše příbytky do nesnesitelných teplot. Světlo nám pomáhá při práci, ale na druhou stranu nás ruší, když odpočíváme a musíme si zastínit třeba televizní obrazovku. Na trhu je toho tolik, co lze do oken namontovat, níže vám poradíme, z čeho si můžete vybírat.

Žaluzie, věčná a vděčná

Pokud je nemáte, určitě jste je alespoň jednou měli. Byly ve všech panelákách jako součást interiéru a ještě tak před 20 lety to bylo jedna z mála zastínění oken, co jste si mohli pořídit. Lamely jsou z lehkého a odolného hliníku. Dnes již nejsou jen v měděné barvě, ale lze je dostat i v jiných odstínech. Jejich délka je variabilní a lze je tak umístit jak na okno, tak dveře. Žaluzie můžete mít pověšené na zdech nebo na oknech Lamely jsou dneska i dřevěné či rákosové a ty mohou být použity i jako předělovací stěna do interiéru. Potíže zde nastávají především s údržbou. Je totiž velmi obtížné vyčisti každou lamelu zvlášť a to tak, aby nebylo znečištěno také okno.

Vertikální žaluzie nebo lamely

Jsou nejvariabilnější, co se materiálu týká. Můžete je mít v bavlněné, polyesterové nebo dřevěné variantě a jejich využití je mnohem širší, než u žaluzií horizontálních. Jejich výhodou je schopnost zaclonit i velmi velké plochy, které jsou třeba i kruhového tvaru nebo šikmé. Jednotlivé lamely lze snadno vyměnit a lze je jako desénový doplněk i nechat potisknout logem nebo obrazem, který se pak při zatažení ukáže. Jejich propustnost světla je větší, než klasické žaluzie.

Rolety, jak je neznáte

Vyřešte si zastínění i dekoraci najednou. Rolety jsou nejméně náročné na údržbu a zároveň splňují funkci zastiňovací i částečně zvukotěsnou. Specialitou je kombinace rolety a žaluzie - dvojitá látka s horizontálními průsvitnými a neprůsvitnými pruhy, které se přes sebe posouvají. Posunováním zde regulujete světlo, které propustíte do interiéru.

Plisé

Plisé je skládaná látková žaluzie s různou propustností světla. Intenzitu stínění lze nastavit stažením nebo vytažením horního či dolního profilu. Snadno si tak zastíníte okno třeba uprostřed na úrovni křesla, aby vám při čtení knihy nesvítilo do očí.

Posuvné panely

Jedinečný dekorativní prvek se stínícími vlastnostmi. Japonské stěny jako posuvné panely před oknem splňují i ty nejnáročnější požadavky. Jejich plocha je větší než u klasických žaluzií. Zastíní tak větší prostor a zároveň je možní na ně umístit efektní vzor nebo obraz.

V tomto souhrnu jsme se seznámili s tím, co nabízí současný trh stínící techniky. Samozřejmě záleží na finančních možnostech, přáních a celém vzhledu interiéru, protože žaluzie nebo rolety by měly interiér vždy doplňovat. Nebraňte se experimentům a zkuste tím, že zastíníte okna, dát interiéru nečekaný náboj.