Jak správně vybrat ložnici?

03.05.2018

Ložnice je místo na kterém záleží. Měli byste se v ní cítit dobře a výběru postele a nábytku věnovat velkou pozornost. V ložnici totiž strávíte jednu třetinu svého života. A proto pro Vás máme pár rad na co si při jejím zařizování dát pozor.

Kam s postelí?

Všem je určitě jasné, že postel nepatří pod okno. Jednak proto, že by na Vás mohlo táhnout a také proto, že světlo ruší při spánku. O manipulaci s oknem přes postel ani nemluvě. Ideální je umístit manželskou postel na prostředek, tak, aby byly obě strany přístupné pro oba uživatele. Zároveň se snažte postel vybírat s ohledem na velikost místnosti, aby výsledná ulička byla nakonec funkční. Postel by neměla stát přímo naproti dveřím. Říká se, že to způsobuje nepříjemné pocity z otevřených dveří.

Práce se světlem v ložnici

Máte ložnici tmavou a vybavenou malým oknem a to přímo na sever? Nevěšte hlavu! Mimo to, že nemusíte řešit složité zatmívání v případě jiné světové strany, má situace celkem snadné řešení. Vyberte si světlý nábytek s minimem detailů. Čisté velké plochy interiér ložnice provzdušní, a když je doplníte volnými světlými závěsy či zrcadlem, nebude mít Vaše ložnice chybu. V opačném případě - velmi světlé ložnice, zkuste nejprve zvážit, zda by nemohla v bytě být umístěna jinde. Pokud to není možné, lze světlo alespoň imitovat a to přidanými japonskými stěnami, průsvitnými závěsy a absencí tmavých barev a to včetně stěn. Stěny v ložnici by neměly dráždit a být spíše v potlačených odstínech - jako ideální barvy se často objevují - bordó, olivově zelená, hnědá, vanilková apod. Výrazné pastelové barvy zvažte, jste-li člověk, který nerad vstává. Veselé barvy (zelená, oranžová, žlutá) jsou barvy aktivní a probouzejí mysl.

Zařízení v ložnici

Pokud oplýváte místem, určitě doporučíme šatnu. Nemáte-li tolik štěstí a nevlastníte šatnu, určitě by Vám v ložnici mělo postačovat zařízení ve složení - postel, noční stolky, šatní skříň a komoda, maximálně. V případě šatní skříně je ideální ta na míru a zabudovaná. Ušetříte si další zákoutí k úklidu a hluchá místa u stěny. Noční stolky jsou samozřejmostí a kvalitní vysoká postel s matracemi nemůže chybět. Možná si vzpomínáte na peřiňák, ten už se dneska opravdu nenosí. Je zdravé nechat deky dýchat. Takže spíše zauvažujte po pěkném a stylovém přehozu přes postel, který mimo jiné i zakryje nedostatky při stlaní postele.

Vedle postele by měl být i malinkatý koberec. Není nic horšího než z teplé postele vstoupit na studenou zem a studená je i podlaha plovoucí. Kousek koberce také zútulňuje prostor. Na stolečkách by také neměly chybět lampičky a to i v případě, že nejste čtenářem před spaním. Lampičky dávají měkké světlo, které v odrazech od stěn příjemně osvětluje pokoj. Kvalitní lustr by měl být především orientačním světlem v prostoru.

Ložnici byste měli věnovat stejnou péči jako jakékoliv jiné místnosti v bytě. Neměli byste zanedbat postel a investovat do kvalitních matrací, protože ty Vám vydrží i několik desítek let. Praktické zařízení by mělo být účelné a hezké, přeci jen, chceme usínat a cítit se přitom dobře.