Interiérový designér? Určitě ano!

12.04.2018

První, co Vás napadne, je, že jde o zbytečnou funkci a pozici, že si poradíte sami a že Vy přeci nejlépe víte, jak to má vypadat a svět je plný firem, které čekají, až jim otevřete dveře do Vašeho bytu. Pozor, to je první omyl!

Designér není jen někdo, kdo si chce na Vaší nevědomosti namastit kapsu, ale naopak je to hlava otevřená, která chce pomoci a právě to, že vidí věc tzv. zvenku, pro Vás může být velice užitečné. Dobrý designér ví o všem, co se na interiérovém poli šustne - a to počínaje materiálem, tak zpracováním či detaily konče. Pomůže Vám s výběrem materiálů - i podle náročnosti údržby, nejen podle jeho ceny. Dokáže najít vychytávky na které byste sami třeba vůbec nepřišli a to díky jeho neustálému vzdělávání a sledování nových trendů v oboru. Zkrátka má zmapovaný trh a nebojí se navrhnout i něco, co by Vás samotné ani ve snu nenapadlo. Otevře Vám nové obzory.

Ví, co a jak

Ano, ví co doporučit a ideálně od koho. Ne, není to malá domů. Je to dobrá zkušenost, kvalitní spolupráce a dobře odvedená práce řemeslníka nebo firmy. Designér nedoporučí nic a nikoho s čím či kým by on sám neměl zkušenost - samozřejmě pozitivní. 

Pracuje pro Vás

Stojí v první linii a schytává pomyslné rány, když to třeba nejde úplně hladce. Dělá si za Vás nervy a honí řemeslníky, objednává materiál, hledá doplňky, zařizuje, obvolává, a to vše za pevně danou finanční odměnu, která zůstane, i když bude třeba volat zedníkovi v 9 večer nebo o víkendu. Je tu, aby pracoval pro Vás na 100%.

Designér není designérské studio

Tady pozor obě slova zní podobně, ale věcně se diametrálně liší. Designérské studio zpravidla zpracovává kvanta požadavků a má nastavený modulový postup, který v určitých obměnách nabízí klientům. Samozřejmě zařízení pouze z jejich showroomu a tím máte po návrhu interiéru svázané ruce.

A co vše pro vás designér udělá?

Pomůže při stavbě s řešením vnitřních interiérů - rozvržení prostor tak, aby maximálně vyhovovaly klientovi. Navrhne funkční rozvržení interiérů včetně zón - příčky rozdělující interiér. Spolupracuje s architektem a statikem. Dokáže poradit s volbou povrchu na stěnách a stropech, podlah. Zvládne rozmístění vypínačů, zásuvek včetně rozvodů sítí. Rozmístí a navrhne vám nábytek, světla včetně drobností a doplňků.

Designér nemusí být vystudovaným architekt. Jedná se o člověka s uměleckým duchem a estetickým cítěním, který absolvoval design nebo uměleckou školu, ale ani to nemusí být pravidlem. Nebojte se i laiků, kteří se vzdělali sami. Mluví za ně spokojení klienti. Oproti architektům nemusí mít certifikaci ani speciální zkoušky, což u architektů podstatně zvyšuje jejich cenu.

Designér je Váš přítel. Naslouchá, plní sny a podle přání a povahy zákazníků navrhuje interiéry a doplňky. Velmi mu záleží na potřebách klienta tak, aby jim stvořil příjemné prostředí pro život. Designér je zpravidla empatický člověk, jež dokáže každému naslouchat.

6 důvodů proč mít bytového designéra

  • Nedostatek času - na zařizování, poptávání, měření, jednání s firmami, nacenění, hledáním inspirace
  • Perfektní výsledek bez práce - naplnění představ klienta, nejlépe najednou - absence starostí se zařizováním
  • Nedostatek odborných znalostí - klient nerozumí materiálům a barvám a dispozicím bytu, tápe v rozmístění zařízení a technických možnostech.
  • Nerozhodnost - klientovi se líbí spousta věcí, ale ví, že vše v interiéru mít nemůže. Neví, co se k sobě hodí a co ne. Nemá jasno ve svém vlastním stylu a potřebuje s tím pomoci.
  • Nedostatek financí - klient má jen určitou částku, kterou chce do interiéru investovat, ale neví, jak ji nejlépe použít, aby dosáhl kýženého výsledku
  • Skvělý vzhled - někteří klienti chtějí interiér pro vlastní prezentaci a mají tak vysoké nároky na výsledný efekt

Ukázka z praxe

Klient se rozhodl, že si kvůli dispozici bytu nechá vyrobit vestavnou skříň od truhlářské firmy. Jeho požadavek byl lesklé lamino a přehledné uspořádání vnitřních dílů (prostoru, policí apod.) Firma zvolila jako materiál již avizované lamino - bílý lesk od jisté firmy. Vybraný materiál zákazníkovi prezentovala na vzorku - lamino se zdálo býti opravdu hezké. Cena byla poněkud vyšší s ohledem na užitý materiál. Zapomněli však klientovi sdělit, že vzor lamina na zkušebním vzorku neodpovídá realitě v ploše. Jednalo se totiž o jeden z těch levnějších bílých lesků a na celé ploše zdaleka tak lesklý nebyl. Spíše se leskl jen trochu a časem dostane vlivem UV záření nažloutlý odstín, jak dokazují studie a realita. Jimi vybrané lamino tedy nemělo efekt, který požadovali a nakonec jim naše firma musela dvířka měnit za ty od původního dodavatele. Takže nakonec platili dvakrát - původní objednávku a ještě nám za opravu.

Pokud se chystáte zařizovat dům či byt, nemusíte se bát oslovit vhodného bytového designéra.