Domácí pracovna? Kutilský koutek? V bytě? Nic není nemožné!

23.05.2018

Dnešní trendy a pracovní prostředí je vstřícné k práci doma nebo částečnému homeoffice. Nebo je to jinak a po večer vyšíváte, kutíte, stavíme nebo lepíte modely? Tak určitě potřebuje nějaký koutek, kde se s tím svým zájmem schováte a budete mít na práci klid.

Domácí kancelář

Pracovní koutek, kde budete mít umístěný počítač s lampičkou a pohodlnou židlí. V ideálním případě bude tento koutek osvětlen denním světlem. Ale je jasné, že v malém bytě takové kouzla možná nejsou. To pak přijde vhod skládací stolek nebo vysouvací desky a počítač schovány v polici nebo pod stolem. Při práci stačí jen oboje vytáhnout a přidat židli třeba z kuchyně. Skládací nábytek ušetří mnoho místa, které můžete v případě jiných prací využít jinak.

Nemáte-li prostor ani na skládací nábytek, nabízí se jiná možnost, a to variabilní stávající zařízení. Jednou z možností mže být dělící nábytková stěna. Z jedné strany je to knihovna a z druhé to může být třeba pracovna. Nepřekáží a opět stačí jen umístit židli.

Kreativní koutek pro každého

Ať už jsou vašimi zálibami domácí ruční práce, jako je vyšívání, pletení nebo háčkování nebo lepení modelů či kutilství. Potřebujete i tady pracovní koutek. Ruční práce mají tu výhodu, že na klubíčka a jehlice stačí jen obyčejný košík a alespoň trochu větší zákoutí, kam ho odložíte. Na lepení už je třeba, ale pár poliček, šuplík a pracovní deska. Ano, mohli byste to dělat v kuchyni - splňuje výše zmíněné požadavky, ale vaše drahá polovička by tím určitě nadšená nebyla. V případě, kdy pracujete s lepidlem a barvami je třeba myslet především na to, aby deska stolu byla kvalitní a omyvatelná, případně z nenáchylných materiálů - na poškrábání či čištění chemikáliemi. Tady určitě nešetřete. Ideální je masivní tvrdé dřevo nebo kov.

Sezení volte kvalitní a bez potahu, tak, aby se dala opět omývat, ale zároveň se na ní dobře sedělo. Kolečka jsou samozřejmostí a polohovatelnost sedáku také. Myslete i na ostatní vybavení jako jsou poličky a šuplíky - čím více, tím lépe. Něco se dá vyřešit boxy nebo krabicemi, ale volte vždy průhledné, aby bylo na první pohled patrné, co je uvnitř. Ušetříte si tak mnoho zbytečných pohybů.

Bytová dílnička bude vždycky menší, než ta v rodinném domě. Ale i tady by měla splňovat základní nároky na pracovní koutek: sezení, kvalitní stůl a dostatek úložných prostor. V případě absence denního světla také kvalitní umělý světelný zdroj.