Dětský pokoj, oáza pro Vaše děti

17.05.2018

Dětský pokoj by mě splňovat hned několik požadavků a to, jak funkční, tak ergonomické. Pokojíček by měl také být hravý a nápaditý a skýtat pro děti různá zákoutí, kde budou spinkat, tvořit, pracovat a kde budou mít zázemí nebo šatnu. Myslete také na to, na jak dlouho pokojíček zařizujete. Je totiž úplně něco jiného, zda je pro dvouleté dítě nebo pro studenta.

Pokojíček pro předškoláky

Je to první vlastní prostor Vašeho dítka, který je jen jeho. Najděte mu klidný koutek, kde bude spát - a ne rovna naproti dveřím. Místo, kde bude tvořit - ideálně stůl u okna s židlí. Pro tak malé dítě ještě nemusí v pokojíku být umístěn prádelník, neblatné skříň. Prostor pro hračky byste vymyslet ale měli. Dítě do 5 let věku není schopno velkého úklidu, takže pro hračky zvolte úložné boxy z látky. Ideální je také prostor pro hraní na zemi, ať už dáte na zem kusový koberec nebo celý pokoj pokryjete kobercem. Rovné vyvýšené plochy by měly být také dostupné, jak dítku na výstavu vlastních výrobků, tak pro odkládání oblíbených hraček. Tím, že využijete zavěšeného nábytku na zdi, odprostíte se také od hledání zapadlých autíček nebo pastelek mezi nohami skříní nebo komod.

Postýlka na spaní by měla mít rozměr alespoň 160 cm na délku (taková vám vydrží zhruba do 6ti let věku) a pokrývat by ji měla kvalitní matrace, která má pratelný obal, protože nehoda se občas přeci jen stane. Šířka postýlky je pak na Vás a Vašich prostorových možnostech - 80 nebo 90 cm.

Úsporu místa, ale kreativní vyžití, najdete v samolepicí fólii s tabulovou barvou, nebo tabuli, či síťí na kterou si může dítko věsit výkresy a dozdobit si tak pokojík dle vlastní libosti.

Pokojíček pro školáka

Tady byste měli věnovat pozornost hlavně místu na psaní a dostatečný prostor kolem něj. Důležitá je také otočná židle, na které bude Váš malý školák trávit hodně času. Myslete na ergonomii při sezení a variabilitu nastavení, jak zádové opěrky, tak výšky sedáku. Stůl by měl optimálně u okna případně pod střešním oknem, tak, aby na něj dopadlo přirozeně světlo a školák si při psaní nestínil. Lampička je v každém případě nutností.

Prostor na zemi už se nestává tolik důležitým, protože se hra přesouvá na psací stůl. Nicméně koberec můžete ponechat, případně ho doplnit pohodlným sedacím vakem nebo sedačkou pro návštěvy nebo odpočinek dítěte.

Barvy zde hrají důležitou roli, pokud bude zpočátku při zařizování dětského předškolního pokoje střízliví ve výběru odstínů a vyberete si potlačené odstíny či příjemnou barevnou kombinaci - nebudete muset měnit vybavení a výmalbu později, až se hravé a jasné barvy okoukají (ono v 5 letech vypadá něco úplně jinak, než o 8 let později ve 13). Rostoucí nábytek nebo univerzální v příhodném odstínu také může s dítětem v pokojíku zůstat až do konce studií. Tady, ale pozor na postel. Pokud měl Váš malý předškolák krátkou postel, nyní určitě potřebuje dva metry dlouhou.

Dětský pokojíček by měl být především prostorem Vašeho dítěte, zkuste mu tam příliš nezasahovat, když si chce v něm něco udělat po svém. Je to jeho místo, které si může tak trochu zařídit i samo a je to jeho první vlastní prostor, kde si může podle fantazie hrát a realizovat své sny. Přivřete tedy oči nad neuklizeným prostorem a zkuste v hromadě polštářů vidět stan, v rolích papíru raketu a ve výstavě plyšových zvířat novou zoologickou zahradu. Zkuste otevřením dětského pokoje být také trochu dítětem.