Bytový textil – doplněk i sluha

13.06.2018

Mysleli jste si, že takový bytový textil je jen něco pro krásu, co doplní interiér? Že jen lehce umístíte na gauč ozdobné polštáře, do okna pověsíte zajímavou záclonu či dáte dečku na komodu. Tady, ale pozor, nemusí jít jen o dekoraci, ale i o praktického pomocníka.

Textil jako izolace

Textil izoluje a čím je použit pevnější materiál, tím je efekt větší. Textilní rolety v oknech mohou nejen stínit, ale i zabraňovat úniku tepla ven skrze sklo. Jak známo v v oknech jsou úniky největší a izolací roletou, nebo kvalitním závěsem, který může vést až dolů na zem, tomu lze dostatečně zamezit. Ve starých chalupách můžeme vidět ještě izolační polštáře na oknech s roztomilými květinovými motivy. Tyto polštáře jako zarážky jsou často k vidění i u dveří dole u prahu, aby dovnitř stavení netáhlo. Textilní stěny mohou předělovat byt a nejen odstínit nechtěné světlo z pracovního koutu, ale i udržet teplo i v zastíněné části., či zakrýt část chodby, aby se chlad nešířil dále do bytu.

Textilní dekorace jako ochránce před prachem

Přehoz na postel. Taková jednoduchá věc, která nejen schová špatně ustlanou postel, ale i pomůže ochránit lůžkoviny před prachem. Deku můžeme použít i jako přehoz na sedačce v obývacím pokoji. Je tak ideálním pomocníkem především do domácnosti s malými dětmi, kdy zachytí nečistoty a případné drobky, které by skončily v sedačce. Oproti sedačce se také snadno vypere.

Dekorační dečky či ubrusy na nábytku nám sice mohou připomínat interiér našich prarodičů, ale ve vhodných barvách a stylech jsou i praktickým pomocníkem. Textilní podložka pod hrneček s čajem zabrání lehce zanechání vlhkého kolečka na nábytku. Dečky na komodách zase znesnadní rozsypání hlíny nebo kolečka od vody při zalévání.

Textil jako pomocník

Pomoc textilu ve formě koberečků a běhounů oceníme v koupelně, kde nám díky nim není zima od nohou. Zároveň jsou zde protiskluzové, tak ani mokrá noha nám neuklouzne. Hygienicky je lze snadno udržovat čisté. Rohožka v předsíni má podobnou funkci, kdy pomáhá, aby se nepořádek z bot nedostal dál do bytu.

I když se budete snažit sebevíc, je určitě dobré si nějaký textil do bytu pustit. Může být nejen součástí designu interiéru, ale i jako pomocník při únicích tepla, při zimě či nečistotám. Údržba textilu je snadná a v případě, že se nám nelíbí jej lze snadno a za vcelku malou finanční částku vyměnit.