Balkón či lodžie?

10.05.2018

Máte v plánu koupit nebo rekonstruovat byt a jeho součástí je byť i malinký balkón? Určitě byste neměli váhat, protože balkón je dalším obyvatelným prostorem, který za slunečních dní určitě oceníte. A byt s balkónem je určitě dobrou investicí.

Balkón nebo lodžie?

Lodžie je svou vestavbou přímo do půdorysu stavby nebo bytu chráněna ze stran i zeshora. Balkón je oproti tomu vysunutý a nic ho nechrání. Ale tím, že ho nic nechrání je mnohem světlejší než zasunutá lodžie, která nemá z principu tolik denního světla jako balkón. Oproti tomu za deště si na balkóně moc pohodlí neužijete, kdežto lodžie je v podstatě obyvatelná po celý rok. Také dveře a okna jsou chráněny před povětrnostními vlivy díky okolnímu krytí, ale to se vám může podařit i na balkóně. My se v tomto článku, ale pověnujeme především balkónu a životu na něm.

Světové strany

Co si budeme povídat, nejlepší je samozřejmě balkón na západ nebo jih. Slunění na něm si užijeme dlouho dobu, stejně jako teplo při grilování nebo sezení u kávy. Balkón na sever a východ má slunce jen poměrnou část dne, ale i ten východ slunce a pohlazení od prvních paprsků není k zahození. Dle směru balkónu bychom měli taky vyřešit jeho případné zastínění - pokud jej nevytváří balkón nad námi.

K čemu balkón?

Nejste zrovna venkovský typ a v balkónu vidíte jen další prostor na úklid. Zkuste si jej ale představit jako oázu klidu, která je jen vaše a můžete na ní bez obav, grilovat, posedět s přáteli, nebo snad pěstovat bylinky do kuchyně. Takový balkón v kuchyni totiž opravdu oceníte, když budete moci do polévky nebo na maso dát čerstvou bylinku, která vám roste za oknem. Letní večery na židličce se sklenkou vína určitě budou jiné, když nebudete sedět v obýváku na gauči a nemusíte se hnedka strojit ven. Z praktického pohledu lze na balkóně větrat lůžkoviny, sušit prádlo (a to, které uschne na slunci má nepřekonatelně krásnou vůni, a bílé prádlo i barvu), či pěstovat bylinky nebo si zařídit minizahrádku.

Zeď nebo zábradlí?

Pokud to není dáno už předem a můžete si balkón vybrat, je to estetická i praktická věc. Pokud chcete, aby na Vás nebylo vidět, zvolte zeď. Sice je těžší a musí tomu být i stavba uzpůsobena (pokud mluvíme o domě), ale dá se po ní třeba popínat květina a zdivo poskytuje i chlad v parných dnech. Zdali nejste zastánci zděných balkónu, lze je udělat ze dřeva či kovu. Dřevo má tu nevýhodu, že jej časem budete muset natřít, případně zbrousit a třeba i vyměnit latě. Oproti tomu kov je v podstatě věčný. Natírání se zde ale také nevyhneme. Řešením může být balkón z nerezu, či skla. Tyto materiály nepotřebují žádnou údržbu. Dbejte pak při návrhu na to, zda jsou v domě děti, aby Vám po jednotlivých dílech na balon nelezli a nestalo se nějaké neštěstí. Výška zábradlí by měla být minimálně 90 cm a odstup jednotlivých příček by měl být 12 cm. Nezapomeňte také myslet na to, aby materiál na balkónu ladil s ostatními prvky na domě či bytě, aby to spolu ladilo a nebyl to takový kočkopes.

Pokud máte tu možnost a můžete balkón mít, jděte do něj. Je to další obyvatelný prostor navíc. Dobře se udržuje a zajistí Vám kontakt s přírodou. Pokud máte byt ve vyšším patře, můžete vidět do korun stromů nebo mít výhled do dálky, ale ani v okamžiku, kdy je balkón do vnitrobloku nevěste hlavu. I takový balkón lze částečně zakrýt, nechat trochu obrůst či zastínit markýzou a bude hnedka útulnější.

Zařiďte si balkón kvalitním nábytkem, kupte si malý gril a květináč s levandulí a večer si tu u sklenky vína zapalte svíčku a nemůže vám být už lépe, co říkáte?